Ohlédnutí za rokem 2020

Roverský silvestr

Rok 2020 si jistě budeme ještě dlouho pamatovat. Ačkoliv byla větší část roku poznamenána karanténními opatřeními, měli jsme i přesto mnoho možností se vidět. Pojďme zavzpomínat na naše zážitky z minulého roku.

Rok 2020 společně zahájili roveři silvestrovskou akcí na Vysočině. V lednu následovaly pravidelné schůzky vlčat a skautů. Vlčáckou i skautskou lednovou akci Zimní radovánky bychom mohli přejmenovat spíše na radovánky Blátivé. Proběhl i celooddílový zimní výlet a vlčata ještě stihla akci Deskovky a dvoudenní Přespání v klubovně. Roveři letos strávili jarní prázdniny na společné akci s Poštolčími rangers.

Poslední jarní schůzky v klubovně proběhly 5. března, poté byla vládou nařízena přísná karanténa. Vedoucí skautů se ihned pustili do vymýšlení aktivit na dálku. Vznikl tak seznam domácích výzev a dva týdny po začátku karantény byly zahájeny online družinové schůzky. Udržovali jsme tak na dálku kontakt, zahráli si společně hry a vyzkoušeli si pracovat s některými online nástroji jako například s mapami.

Skautské domácí výzvy

Vedoucí v této době čekal další nelehký úkol: naplánovat tábor v době, ve které není možné se fyzicky sejít, s nejasnou vidinou, jak budou vypadat nařízení v létě. Ač nebyly podmínky pro plánování tábora ideální, online porady proběhly překvapivě hladce a daly tak vzniknout skvělému letnímu táboru.

Po dlouhých třech jarních měsících se rozvolnila opatření natolik, abychom byli schopni se v červnu opět sejít. Na nic jsme nečekali a vlčata, skauti i roveři se opět začali scházet. Skauti tak oslavili konec školního roku grilovačkou a roveři se potkali například na únikové hře ve městě.

V červnu proběhl závěrečný výlet po okolí Bystrce, na kterém šli (kvůli velkému množství účastníků) skauti a vlčata odděleně.

Stavba tee-pee

Díky rozvolnění situace přes léto bylo možné zažít největší oddílovou akci v roce – tábor. Na louku o týden dříve přijeli vedoucí tábor postavit.

Samotný tábor proběhl od 11. do 25. 7. na obvyklém místě – poblíž vesničky Dolní Radíkov v České Kanadě, letos na vojenské téma. Ačkoliv jsme museli zpřísnit hygienu, až na desinfekci rukou a používání ručníků nás opatření téměř neovlivnila (nutno ještě zmínit omezení návštěv civilizace na skautských čundrech).

V září jsme se opět pravidelně viděli na schůzkách. Všichni skauti se ještě před první schůzkou setkali u klubovny na menší akci.

Skautské schůzky tento rok probíhaly poprvé v různých dnech, a to v úterý, středu a ve čtvrtek. Jelikož je zároveň s námi v klubovně několik dalších oddílů ze střediska, přestává nám kapacita klubovny stačit a středeční schůzky skautů (Svišťů) tak probíhají na Orlovně v Komíně.

První celooddílovou akcí v tomto školním roce byl Zahajovací výlet na Babí lom. Hned další týden přišla opatření vlády, která sice umožňovala schůzky v menším počtu dětí, ale nikoliv větší akce. Na schůzkách v říjnu jsme se tak scházeli v rouškách, dokud nebyla přerušena činnost úplně.

Od listopadu probíhaly každé dva týdny online družinové schůzky skautů přes oddílový Discord. Každá družina měla jiný program, někde jsme pracovali s mapami, zákonem, někteří se učili programovat. Také jsme se bavili o aktuální situaci a zasmáli se u hraní her. Rádcové skautských družin připravili z vlastní iniciativy pro ostatní stezku po oboře Holedná obsahující úkoly v zavařovačkách.

Skauti měli koncem listopadu možnost zúčastnit se vůbec první oddílové online přespávací akce. Přes Discord kluci dostávali zadání úkolů (především si postavit v pokoji bunkr), večer postupně přešel ve volnou zábavu. Někteří v bunkru v noci přespali a největší drsňáci vstali další den ráno na společnou rozcvičku.

V prosinci se opět na chvíli rozvolnila opatření. Vlčata tak okamžitě zahájila schůzky v klubovně a podnikli výlet. Skauti bohužel vánoční schůzku o pár dní nestihli.

Rok 2020 byl náročný pro všechny. Pro rodiče, děti i vedoucí. Vyzkoušeli jsme mnoho nových věcí, zjistili jsme co funguje a co nefunguje a snad nás tato zkušenost i v něčem posunula dále.

Jako tomu bylo i minulý rok, nelze ani nyní příliš předvídat situaci do budoucna. V blízké době opět rozjedeme skautské online schůzky. Od větších akcí (vícedeňáků) si nejspíše ještě na chvíli odpočineme. Nejrealističtější přání do nového roku pro oddíl tak je vidět se co nejdříve fyzicky na schůzkách, výletech a především pak v létě na táboře.

Rodičům a členům do nového roku přejeme, abyste zvládli ve všedních dnech nacházet radost a měli pevné fyzické i duševní zdraví.

Na závěr zasíláme aktuální fotku klubovny