Co děláme

Základ naší činnosti tvoří pravidelné schůzky jednou týdně, přibližně jednou až dvakrát za měsíc víkendová akce, několikrát do roka akce vícedenní s přespáním a v červenci 14denní tábor. Podrobněji v sekci O nás. Mimo tuto běžnou činnost se účastníme i mnohých dalších skautských i veřejných aktivit.

Kurzy

Starší členové oddílu se mohou účastnit vzdělávacích kurzů. Prvním takovým kurzem je kurz rádcovský (cca 14-15 let), na kterém se členové dozví nejen jak připravovat program pro družinu, ale například i potřebné znalosti ze zdravovědy a skautingu. Také na něm poznají své skautské vrstevníky z Brna a zažijí program připravený přímo pro jejich věkovou kategorii.

Na rádcovský kurz navazuje kurz čekatelský, který je zaměřen na mladší vedoucí ve věku cca 16-18 let. Narozdíl od rádcovského kurzu většinou obsahuje i letní tábor (tzv. lesní kurzy), což může být první příležitost vyzkoušet si letní skautský tábor mimo náš oddíl. Na čekatelský kurz poté navazuje kurz vůdcovský, po jehož absolvování lze vést větší akce jako vícedeňáky nebo tábor.

Dalším důležitým kurzem je kurz zdravotnický, většinou obsahující dva víkendy, na kterém se účastníci dozví jak teoretické, tak především praktické znalosti ze zdravovědy, které může využít nejen v oddíle, ale i mimo něj. Kurz kromě zkušeností umožňuje vedoucím být na skautských akcích zdravotníkem.

(Mezi)národní skautské akce

Využíváme toho, že skautů je nejen v Česku, ale i na světě obrovské množství. To umožňuje účastnit se velkých skautských setkání.

V Česku se účastníme například skautských/vlčáckých soutěží Svojsíkův závod a Závod vlčat a světlušek. Mezi další typické akce patří pochod na Ivančenu k uctění památky padlých skautů během 2. sv. v. nebo Obrok (vícedenní národní setkání roverů).

Skrz náše středisko je možné podívat se i do zahraničí. Dvakrát jsme se zúčastnili Intercampu – setkání evropských skautů (2018 Belgie, 2019 Nizozemí). Teo se skrze celosvětové setkání skautů, Jamboree, dostal až do Ameriky.