O skautingu

Skauting

Skauting je celosvětové hnutí zaměřené na výchovu dětí a mládeže. V Anglii ho v roce 1907 založil Robert Baden-Powell a dnes má více než 40 milionů členů ve 216 zemích a teritoriích světa. U nás vznikl o 4 roky později a od té doby prošlo skautskými oddíly na půl milionu lidí. Dnes má Junák – český skaut, z.s. přes 60 tisíc členů.

Skauting – to jsou kamarádi, přátelé a společenství lidí, kteří sdílejí podobné hodnoty. Skauting je příležitost rozvíjet nejen sebe, ale i své okolí.

Skautská výchova ctí především tyto hodnoty:

• hraní fér
  • spolupráce s ostatními
  • ohleduplnost k okolnímu prostředí
  • pozitivní vztah k přírodě

Skauting všestranně působí na rozvoj osobnosti dětí a mladých lidí – prostřednictvím her, zážitků a dalších aktivit.

Vlčata

Zákon vlčat:

Vlče se nikdy nepoddá samo sobě, vlče se vždy poddá starému vlku.

Slib vlčat

Slibuji, že se vynasnažím být poslušným vlčetem své smečky, se kterou budu hledat nejvyšší Pravdu a Lásku, že každý den vykonám dobry skutek.

Po složení slibu mohou věřící vlčata připojit prosbu: K tomu mi dopomáhej Bůh.

Heslo vlčat:

Naší snahou nejlepší buď čin!

Znak vlčat

Na znaku vlčat najdeme hlavu vlčka z Knihy džunglí, Akely. Ztělesňuje moudrost a statečnost.

Skauti

Skautský zákon:

1. Skaut je pravdomluvný.
  2. Skaut je věrný a oddaný.
  3. Skaut je prospěšný a pomáhá jiným.
  4. Skaut je přítelem všech lidí dobré vůle a bratrem každého skauta.
  5. Skaut je zdvořilý.
  6. Skaut je ochráncem přírody a cenných výtvorů lidských.
  7. Skaut je poslušný rodičů, představených a vůdců.
  8. Skaut je veselé mysli.
  9. Skaut je hospodárný.
  10. Skaut je čistý v myšlenkách, slovech i skutcích.

Skautský slib

Slibuji na svou čest, jak dovedu nejlépe:
sloužit nejvyšší Pravdě a Lásce věrně v každé době,
plnit povinnosti vlastní a zachovávat zákony skautské,
duší i tělem být připraven pomáhat vlasti a bližním.

Složení slibu mohou věřící skauti zakončit prosbou: K tomu mi dopomáhej Bůh.

Skautské heslo:

Buď připraven!

Skautská hymna

Junáci, vzhůru, volá den,
luh květem kývá orosen.
Sluníčko blankytem pílí,
před námi pouť vede k cíli.
Junáci, vzhůru, volá den,
junáci, vzhůru, volá den!

Junáci, vzhůru, volá den:
Buď připraven, buď připraven!
V obraně dobra a krásy
dožiješ vlasti své spásy.
Junáci, vzhůru, volá den:
Buď připraven, buď připraven!

Skautská večerka

Zapad den slunce svit, vymizel z údolí z temen hor, odpočiň, každý kdos, boží tvor.
V lesa klín, padl stín, hasne již vatry zář. Svatý mír kráčí z hor. Usíná boží tvor.

Svátek sv. Jiří

24.4. má svátek sv. Jíří – patron všech skautů a skautek. Tento den v Česku slavíme jako Den Skautů.

Den sesterství

22. února slavíme Den sesterství, kterému se někdy říká i Vzpomínkový den nebo Den zamyšlení. Slavíme ho v den, kdy se narodili manželé Robert Baden Powell a Olave Baden Powell.

Skautská lilie

Tři vrcholy skautské lilie symbolizují tři body skautského zákona, chodský pes odkazuje na českou udatnost a spolehlivost a modrý trojlístek je symbolem štěstí a lásky k bližním.

Znak WOSM

Bílé lano spojené ambulantní spojkou vyjadřuje myšlenku spojení všech skautů světa a dvě pěticípé hvězdy značí deset bodů skautského zákona.

Stezky a odborky

Na všech akcích mohou kluci plnit stezky – knížečka s úkoly. Za každou splněnou stezku kluci dostanou speciální nášivku na svůj kroj, další stupeň stezky a případně další odměny (u skautů např. ve formě výzev).

Stezka rozvíjí vlčata i skauty především všeobecně. Pokud má někdo zájem věnovat se více jednomu zaměření, pro toho jsou tu odborky. V případě zájmu o plnění odborky se skaut domluví s vedoucím, aby mu dělal patrona, a ten s ním průběžně řeší jeho postup. Po splnění odborky získá, kromě znalostí, nášivku na kroj. Někteří z nás už se tak pyšní (nejednou) odborkovou nášivkou.