Lyžování – na běžky nebo sjezdovky?

Zima je sice v našich zeměpisných šířkách dávno pryč, přesto bych se rád vrátil k tomuto velmi pěknému a pro mě i oblíbenému zimnímu období. Pěkná však zima umí být především se sněhem a s ním jaksi neodmyslitelně souvisí i lyžování. Každý si při slově lyžování pravděpodobně představí sjezdovku a lyžaře jedoucího z kopce dolů. Lyžovat se však dá také na běžkách, s malorážkou na zádech, v boulích, na skikrosové trati a kdoví jak jinak.

Chtěl bych se teď věnovat lyžování sjezdovému a běžeckému. Obě tyto disciplíny jsem si letošní zimu vyzkoušel, navíc oba sporty jsou mými oblíbenými, tak bych se chtěl pokusit o tochu srovnání.

Člověk jaksi automaticky bere, že se přece při lyžování na sjezdovkách jen vozí, zatímco na běžkách se nadře. Po letošní zkušenostech musím říct, že rozdíl mezi únavou z celodenního lyžování na sjezdovkách a z 25 najetých kilometrech Vysočinou není až zas tak rozdílný. Jen ze sjezdovek vás víc bolí nohy, z běžek pak ruce.

Výhodou běžeckého lyžování je bezesporu cena. Nemusíte platit za lanovky a také vybavení pořídíte o něco levněji. Přitom kvalitně upravené nejsou dnes jen sjezdovky, ale i běžecké tratě.

Co rozhodně oceňuji na běžkách je i fakt, že poznáte mnohem více míst, zatímco na sjezdovkách vám po dvacáté stejná sjezdovka připadá trochu nudná (to je asi hlavní důvod proč češi tak rádi jezdí lyžovat do Alp)

Pokud jste spíše vznavači rychlých sportů než romantici kochající se krajinou, pak vám jistě sednou více sjezdovky. Rychlosti kolem 70km/h které na sjezdovkách dosáhnete by jste na běžkách dosáhli asi stěží. I když, jak jsem se přesvědčil, zážitkem je i 40km/h na běžkách. To pak ale máte co dělat když je pod kopcem zatáčka.

A ptáte-li se kam na oba sporty vyrazit?

Pro nás Brňáky bych za nejlepší oblast pro běžkování označil rozhodně traťě kolem Nového města na Moravě, kde najdete několik desítek upravených běžeckých okruhý a tras. V kombinaci s pěkným počasím to pak vážně stojí za to. Navíc z Brna jste zde vlakem za 2 hodiny.

Pro sjezdové lyžování bych si pak z českých a moravských středisek vybral Dolní Moravu v pohoří Kralického sněžníku. Hlavní výhodou je vzdálenost od Brna. Která sice činí asi 130km, ale bližší středisko těchto parametrů najdete jen stěží. Kombinace dlouhých sjezdovek různých obtížností,  moderní techniky (lanovky, zasněžování) a kvalitně upravených svahů dělá ho rozhodně posouvá na dobrou úroveň. Já můžu jen doporučit.

Příspěvek byl publikován v rubrice Offtopic. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

1 komentář u Lyžování – na běžky nebo sjezdovky?

  1. Cony napsal:

    Výborná oblast na běžky je Dachstein v Rakousku:-)
    http://www.dachstein.cz/aktivity-lyzovani

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *