Robinson Crusoe

„Od čtrnáctého do dvacátého šestého srpna pršelo bez přestávky a musil jsem si dáti pozor, abych nepromokl a nenastydl. V té době mi docházely potraviny a chodil jsem, chtě nechtě, dvakrát na lov. Po prvé jsem zabil silného kozla a po druhé želvu. Na té jsem si opravdu náramně pochutnal. Můj jídelní lístek vypadal pravidelně takto: ráno svazek hroznů, v poledne kozí nebo želví maso, pečené ovšem, neboť doposud jsem neměl ani jeden hrnec, ani jinou nádobu, v níž bych mohl maso dusit nebo vařit. Večer: dvě nebo tři želví vejce.“

…to jsou slova Robinsona Crusoa, v době, kdy jsme se u něj minulý týden v rámci další etapy zastavili. Co všechno jsme vlastně s tímto trosečníkem zažili a co všechno nás ještě čeká? To se pokusím poodhalit na následujících řádcích.

Všechno to začalo ve Skotsku v roce 1703. Jistě si vzpomínáte na to, jak Robinson v souboji s Patrickem Connorem, svého přítele zabil. Aby si zachránil život, utekl a dal se k námořníkům. Na lodi se stal kronikářem. Skauti mi dají za pravdu, že to nebyla lehká práce. Musel si dobře pamatovat všechny zážitky z cest. Loď v našem podání byl sice pouhý člun, ale zážitky ve formě balónků s texty rozeseté po celém Radíkovském moři bylo mnohdy obtížné najít.

Jednoho dne přišla velká bouře. Nad klubovnou (v případě vlčat) a nad Pfaffenschlagem (v případě skautů) se začalo schylovat k neštěstí. Vlčata dokonce musela po žebříku opustit loď. Následovaly minuty boje o život. Zprávy byly neustále krutější a volba mezi dvěma možnostmi stále nevedla k záchraně. Až po nějaké době našel Robinson záchranu v podobě pustého ostrova.

První věc, kterou Crusoe podnikl, byla plavba na voru k vraku lodi. Z něho si v rámci kimovy hry mohli kluci odnést spoustu zajímavých věcí.

Ani s ohněm to nebylo jednoduché. Robinsonovi v našem podání se podařilo najít péra ptáka ohniváka, díky nimž rozdělal oheň. Nebylo však zrovna snadné dopravit oheň na dané místo, aniž by nám zhasla svíčka.

Před Vánocemi už na tom byl Robinson o něco lépe, dal se do stavby srubu. Zatímco ve skutečnosti Robinson stavěl ze dřeva, my jsme se pustili do stavby z mouky, soli a vody. Nutno podotknout, že stavby se povedly.
Robinson se začal věnovat také zajímavým činnostem – například si vytvořil kalendář. I my jsme po jeho vzoru zaznamenali jednotlivé významné dny na ostrově.

Pokud jste někdy četli knihu nebo viděli film, tak asi tušíte, co nás čeká dál. Asi můžu prozradit, že na Robinsona přijde nemoc a konečně prozkoumá ostrov, při kterém ho však čeká nemilé překvapení. Na ostrov přijíždí také návštěva, ze které se vyklube Crusoův pozdější kamarád Pátek. S ním pak zažije spoustu dalších dobrodružství. Jak celý příběh dopadne, uvidíme na táboře, kde budeme spolu s Robinsonem Crusoem prožívat všechny strasti i radosti.

Příspěvek byl publikován v rubrice Oddílové se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *