Mládež a noviny

Mládež a noviny

Možná si pár z vás všimlo, že ten gauner Jeňour už asi tak půl roku nic nenapsal. Musím sice uznat, že mu to kromě členů redakce panteřího Drápku vytklo jen pár lidi (já byl mezi prvními), ale ani to u něj neomlouvá takový pokles morálky. Ne, že bych se chtěl v tomto článku znovu rozepisovat nad stavem panteřího Drápku, ale zmíním pár věcí. Možná to bude o trochu delší a nezaujme všechny čtenáře, ale uvidíme.

Kdybych se Jeňoura já osobně zeptal, proč se tak dlouho držel stranou a flákal to, asi by mě odpověděl nějaký kecy o tom, že nemá vůbec čas a nenapadá ho, o čem by měl psát. Přitom se dá napsat o tolika věcech, že by to mohl (a dle mého názoru i měl) občas dělat každý z vás. A pokud si na to nevěříte, můžu vám jako u všeho říct, že to v sobě máte a chce to jen trochu tréninku.

Možná proto náš učitel češtiny (o kterém by mi vyšel text na několik dalších článků) každého půlroku přihlašuje naši třídu do projektu „Studenti čtou a píší noviny“, který pořádá Mladá fronta DNES. V podstatě se jedná o to, že třída dostane během několika týdnů tři témata a každý žák napíše jeden článek na některé z nich. Letos bylo první téma „Střet kultur, tolerance“, druhé téma „Škola – inspirace nebo instituce“ a třetí „Zlepšováky a příroda“. Vím, zní to na první poslech trochu blbě, nejednoznačně a děsivě, ale ke každému z nich dostanete ještě kupu podtémat, ke kterým se můžete vyjádřit a ve své podstatě je to zadání natolik volné, že se ho zas tak držet nemusíte.

Co z toho máte vy? Když je váš článek dostatečně dobrý, dostane se do novin, kde má tento projekt vyčleněnou vlastní stranu. To samo o sobě by vám mělo stačit jako docela slušná motivace, protože dostat své názory do novin není jinak nijak snadné. Ale MF DNES kromě toho po celou dobu projektu dodává ZDARMA každé ráno třídě 30 výtisků čerstvých novin! A sami uznejte, co je to napsat jeden článek za to, mít už jen sudoku a horoskop každý den?

Teď si možná říkáte, že si z vás dělám srandu. Co z toho může mít Mladá fronta? V projektu jsou nepochybně nemalé peníze, za čtyři roky se projektu zúčastnilo přes 25 000 studentů. Přitom někteří jsou schopní zajít ještě mnohem dál. Jen zmíním IDNES, která letos vyhlásila soutěž pod názvem „A co tvůj příběh… Už začal?“. Úkolem bylo vytyčit si svůj životní cíl, který sepíšete do krátkého příběhu a odešlete. Pokud se vám podaří tento cíl naplnit do svých 25. narozenin, dostanete se do slosování a máte šanci být jeden ze sta, kteří vyhrají 100 tisíc korun! Osobně musím říct, že jsem nikdy neviděl tolik peněz pohromadě.

Tak proč to dělají? Řekl bych, že oba případy spolu souvisí. Z jejich vysvětlení vyplývá, že se snaží podpořit studenty ve vytyčování cílů, motivovat je pro jejich plnění a zaujmout pro psaní o svých názorech. Takže kromě získání čtené rubriky, kde se vyjadřuje intelektuální elita mladší části populace, se snaží především o to, naučit studenty pracovat s novinami jako se zdrojem informací a prostorem pro vyjádření vlastních názorů. Říct to vlastními slovy, prostě řeší situaci snižující se čtenosti novin tím, že se je snaží rozšířit mezi mladé. Což v dnešním světě, přehlceném informacemi není nic snadného. A tím se vracím zpátky na začátek.

Kdybych se mohl podívat na vás, čtenáře Panteřího Drápku, pravděpodobně bych shledal, že většinu tvoříme my, staří vlci. Pamatujíce minulé tisíciletí, ačkoli náměty i názory už nemůžou jít s dobou, snažíme se vás zaujmout pobavit a předat střípek zkušeností. Ale i my bychom chtěli rozšířit naše povolání mezi více lidí. Co nám chybí, je hlas mladé generace, která by oživila Drápek a zvýšila tak i zájem o jeho čtení.  A tak možná po vzoru našich kolegů zkusíme podniknout něco, do čeho by se mohl zapojit každý z vás. Jak daleko dokážeme zajít my? Uvidíte. Prozatím mi alespoň věřte, že noviny mají stále velkou moc a že umění psát je jedno z těch, které se vyplatí pěstovat a cvičit. A až přijde vaše šance, vezměte pero (nebo klávesnici) a ovlivněte svět.

B.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené, Offtopic. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *