Stadion za Lužánkami

Nejsem žádným velkým fanouškem fotbalu a tím spíš ne FC Zbrojovky Brno, k napsání článku mě inspirovala moje sobotní návštěva slavného brněnského fotbalového stánku. Při šifrovací hře Nevzdávej3, kterou jsme s rovery absolvovali, jsme se ze stanoviště pod pilíři jiné známé stavby R43 přesunuli právě sem na fotbalový stadion za Lužánkami.

Současný stav tribun

Tušil jsem, že sláva tohoto stadionu pominula, a že už si na něm pravděpodobně neodehrávají ani tréninky, to co jsme ale měli možnost vidět, mě celkem dost zarazilo. Z pohledu z vnější strany je vidět jen oprýskaný a počmáraný beton tu a tam okno zadělané nějakou mříží. Cedule s nápisy tribuna E, F, a další napovídají, že to není tak dávno, co se tu scházely davy fanoušků. Dokonce i stařičký turniket u vstupu na tribuny. Pak se ale vyšplháte výš a naskytne se celkem žalostný pohled. Opět rozbité betonové schody tvořící tribuny na stání, které jsou prorostlé nejen travou, ale také celkem vzrostlými stromy. Nejhorší je však pohled na trávník. Místo pěkně stříhané travičky uvidíte jen asi 2-2,5m vysokou trávu a keře. Jediné co zbylo, jsou dvě bílé kovové branky. Zahrát si tady fotbal by tady bylo asi ještě horší než na právě zoraném poli. Na poli totiž alespoň uvidíte, kterým směrem je brána a kde stojí vaši spoluhráči. Tento prostor by se dal snad využít jen na schovávanou. Nechci radši ani domyslet, jak by teď vypadalo zázemí stadionu. Na záchody, bych se bál podívat, natož tam vejít. Mám pocit, že stadion slouží už jen sprejerům, bezdomovcům a taky zvířatům. Prý tam jeden z organizátorů Nevzdávej narazil na hřišti na bažanta. Docela neobvyklé, že?

Stadion za Lužánkami v dobách své slávy

A jak vlastně k tomu všemu došlo? Stadion byl postaven už v letech 1949-1953. V 60. letech se po vystavění nové tribuny stal s kapacitou 50 000 diváků největším v tehdejším Československu. V roce 1978 zde Zbrojovka Brno v dobách své největší slávy získala první a taky poslední mistrovský titul. Rok poté se na zápas proti Eintrachtu Frankfurt přišlo podívat dokonce rekordních 52 000 diváků. Od té doby se však zřejmě na opravy stadionu nevynaložila ani koruna. Proto postupně chátral. Přesto poslední zápas se na tomto hřišti hrál ještě v 9. kole sezony 2001/2002.

Zda rozklad stadionu znamenal i konec úspěchů brněnského fotbalu nechám na posouzení jiných. Vím však jedno. Takovýchto míst, i když podstatně menších rozměrů, je v Brně celá řada. Většina z nich je bohužel plná odpadků, nicméně řada z nich vážně stojí za návštěvu. Našel jsem zajímavý web (http://kafelanka.wz.cz/mista/index.php), který různá skrytá a tajemná místa odhaluje. Myslím, že bychom mohli společně zkusit nějaké místo také navštívit…

Příspěvek byl publikován v rubrice Offtopic se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

3 komentáře u Stadion za Lužánkami

  1. Zevl napsal:

    Ač okolo stadionu jezdím často, doteď sem se tam nemrkl.. Zvláštní místo a fajn článek, Petře.

  2. Vašek napsal:

    V Anglii je sice „trochu“ lepší Anglickej trávník, ale v době rozkvětu vypadá ten stadion dast dobře.

  3. Dave napsal:

    Je ostuda že v ČR máme největší stadion ňákejch 20 000 diváků… Rekonstruovat za Lužánkami je pro českej fotbal nejlepší volba protože v praze jsou stadiony vždy naprosto debilně postavený že se nedají rozšiřovat a národní stadion na Strahově by stál asi tak jako 50 tunelů Blanka. Kapacita by měla být minimálně 35 000 diváků (to byl nejmenší stadion na euru 2012) Ale nechápu proč neudělat znova 50 000.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *